Co warto zobaczyć w Jaśle?

Co warto zobaczyć w Jaśle?

Jasło – miasto przez wielu nazywane podkarpacką perłą, każdego roku odwiedza setki turystów. Po trudnej historii powoli odzyskuje swój blask. Miasto to zostało bowiem doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej. Co więc sprawia, że tak wielu turystów postanawia je odwiedzić, a nawet zostać na dłużej?

Jasło – zwiedzanie na kilka dni

nocleg JasłoJasło nie jest miastem, w którym spotkamy się z zabieganymi mieszkańcami. W nim odnajdziemy spokój – czas jakby przestał grać rolę. Co więc warto zobaczyć odwiedzając podkarpacką perłę? Punktem, którego nie możemy ominąć podczas zwiedzania każdego miasta jest rynek. Podobnie mają się sprawy w przypadku Jasła. Został on rozplanowany podczas nadania praw miejskich w roku 1365 przez króla Kazimierza Wielkiego. Rozciąga się na planie kwadratu, z wychodzącymi z jego boków ulicami. Przechadzając się po rynku napotkasz po drodze wiele zabytkowych kamienic odbudowanych po II wojnie światowej. Park Miejski to kolejny punkt, który powinien się znaleźć na liście miejsc, które należy odwiedzić w Jaśle. Jego powstanie datuje się na lata 1896-1897. W jego centralnej części od wielu lat znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki. Inspirującym obiektem w Parku jest również altana, na której szczycie znajduje się figura Eola – władcy wiatrów. To zaledwie dwie atrakcje, a w Jaśle jest ich znacznie więcej. Jeśli chcesz dokładnie przyjrzeć się wszystkim zabytkom, koniecznie poświęć na to kilka dni. Jeśli chodzi o nocleg Jasło jest miastem przyjaznym turystom, dlatego też znajdziesz w nim wiele obiektów, które pozwalają zatrzymać się na dłużej.

Jeśli spędzisz cały dzień na zwiedzaniu Jasła, punktem kulminacyjnym powinno być zjedzenie potrawy, z którą wielu kojarzy Podkarpacie. Są nią mianowicie proziaki. To właśnie  Jasło słynie z ogromnej popularności tej potrawy, która wpisała się w kulinarną tradycję.